Květen 2012

Čtete někdo detektivky?

30. května 2012 v 15:51 | Ajka |  Moje kecy
Potřebovala bych od vás pomoct. Moje mamka má strašně ráda detektivky, zvlášť Agathu Christie. Ale brzo už vyčerpám všechny její knížky, co jsou k dispozici v knihovně. Proto bych od vás chtěla radu. Neznáte nějakého dobrého autora detektivek? Protože když něco mamce vyberu, tak jí to nebaví a já už jsem docela zoufalá. Takže pokud byste o něčem věděli, klidně i nějaký thriller, tak mi to určitě napište, pomoc moc ocenim:)

Jinak, jak se máte? Já docela fajn, ve škole nám kvůli maturitám dávají docela pokoj, i když se netěším na poslední týdny před uzavřením známek. To si na nás smlsnou:) Ale čeká nás super výlet do studií Barrandova, to se těšim!

Co se týče blogu, nic nového pod sluncem, no. Čekovala jsem nějaký novinky k Merlinovi, tak se pokusím něco sepsat, ale teď se hodně zaměřuju na čtení - půjčila jsem si z knihovny Záhady experimentální psychologie a je to hooodně dobrý. Navíc se stresuju z blížícího se maturáku, maturity a samozřejmě příjimaček na vysoký. Pořád ještě nevim, kam jít, a už mám z toho docela hrůzu. Nakonec skončim na pedáku:( Jo a děkuju za podporu:) Brigáda vyšla, tak budu nakonec na recepci v hotelu i když za docela mizernej plat (35 Kč/h) Ale aspoň něco. Navíc, co bych chtěla za to, že tam celej den prosedim?:D

No nic, mizim, než si tu začnu vylévat srdíčko:) Tak se mějte!

Jo a dočetla jsem The Son of Neptune, ale s článkem asi počkám až na český vydání. Ale dopředu vám říkám, že je to hoooodně dobrý!!!!:)

Pozastavit či nepozastavit?

17. května 2012 v 10:38 | Ajka |  Moje kecy
Jo, už jste asi zaregistrovali úbytek článků a celkové aktivity mé maličkosti. No, je to tak, bohužel. Nevím, jestli to je jen přechodné období, krizová situace a tudíž to časem přejde, nebo jestli mě psaní blogu prostě omrzelo. Samozřejmě stejně jako vy doufám, že je to pouze přechodné období. Ale trvá už pěkně dlouho a já se z toho nějak nemůžu zmátožit. Možná je to i tím, že času je čím dál méně s blížícím se čtvrťákem, příjimačkama na vysoký a maturitou, navíc o prázdninách to nebude lepší. Pokud vše vyjde a já se nervozitou nesesypu, dneska (resp. za půl hodiny) bych si měla dohodnout brigádu v hotelu na recepci. Což by bylo bezve, ale z prázdnin bych toho opět moc neměla. Co se dá dělat, peníze potřebujem všichni.

Samozřejmě se snažím, jak jen to jde, donutit se napsat nějaký ten článek, ale nějak na to nezbývá čas. Poslední dobou čtu jak o život, zejména povinnou četbu a nějaký to fantasy, a sleduju filmy, kterých je hromada, který bych ráda viděla. Bože, prostě nestíhám všechno. Navíc mám příšerně černý svědomí, protože na překlad NC jsem už hodně dlouho nehrábla, ale chybí mi elán a já se bojím, že by to na překladu bylo znát. Navíc je tu i ta druhá povídka, kterou jsem začala překládat....Ach Bože!!!

No nic, prostě doufejte se mnou, že zase dostanu chuť a trochu to tu znou ožije. Pro vás, SBs, ráda bych, abyste tohle brali jako menší "pozastavení" blogu, ale s tím, že sem tam něco přibude, tak abyste si mě nemazali, když vás všechny neoběhnu. Vy, co vám opravuju nějaké povídky (Erin:)), se bát nemusíte. Pro vás to neplatí. Na vás si čas vždycky najdu, i když to třeba nebude hned.

No nic, končím. Musím se jít připravit na "pohovor". Už jen 22 minut!
Ajka

Hunger Games

17. května 2012 v 10:25 | Ajka |  Filmy
Včera jsem po dlooouhé době zavítala do kina a to na film, který možná znáte - Hunger Games. Jedná se o adaptaci knižní série se stejným názvem. Knihu jsem nečetla, takže to pro mě byla docela změna. Jít na film, kde jsem knihu nečetla. Po Potterovi a tak.

Příběh filmu není podle mě nijak složitý. Odehrává se v Panemu, zemi rozkládající se na troskách Severní Ameriky, v budoucnosti. A jde o to, že kdaždý rok se pořádají tzv. Hladové hry, kde každý ze 12. krajů musí odevzdat jednoho chlapce a jednu dívku, kteří se her nedobrovolně účastní. Ale vítěz je jen jeden. Jde o boj na život a na smrt. Tyto hry byly ustanoveny poté, co vypukla vzpoura, takže poslušnost si vládci Panemu vydržují právě tímto kláním. Ve skutečnosti ale jde o obrovskou show, kterou sledují miliony obyvatel.
Hlavní hrdinkou filmu Katniss, která se dobrovolně zúčastní her, aby zachránila svou mladší sestru, která je do her vylosována. Spolu s Peetem, chlapcem z jejího kraje, bojují o život proti další 22 hráčům. A dávají si opravdu záležet, aby vytvořili pořádnou show, protože jedině popularita u diváků jim zajistí sponzory, kteří můžou rozhodnout o tom, jeslti přežijí nebo zemřou.

Jak už jsem psala, knižní předlohu jsem nečetla, takže nemůžu srovnávat. Spolužačka ale říkala, že to podle knihy i celkem bylo. Mně se film líbil docela dost, je to docela krvák, což jsem nečekala. Ale je tam i vtip a samozřejmě i nějaká ta love strory. Jsem ale zvědavá, jestli zfilmují i další díly. Prý jsou tři díly.

Jinak, druhou hlavní roli, Peeta, hráje nám známý Josh Hutcherson, kterého známe z Vampire's Assistant (Darren Shan) coby Stevea. Tady mu to docela seklo:)

Trailery s cz titulky:Ke stažení (snad česky) ZDE

Bohové Olympu: Proroctví

4. května 2012 v 18:12 | Ajka |  Bohové Olympu
A máme tu první díl. Právě jsem ho dočetla, tak snad ho mám v paměti ještě dost na to, abych podala věrohodnou recenzi. Vy, co jste to nečetli a nechcete se připravit o překvapení, si to raději přečtěte až po tom:)

Tááákže, nevím, čím začít. Začnu trošku nelogicky a trošku si rýpnu do překladatele/ky, že tak moc pozměnili původní název. The Heroes of Olympus: The Lost Hero znamená doslovně (pro ty, co nemají aj) Hrdinové Olympu: Ztracený Hrdina. Trošku mi vadí ten název Bohové, o ty tam přece tolik nejde, ne?

No nic, to jsem si trošku rýpla a teď už vážně. Kniha/série je volným pokračování Percyho Jacksona, ale dle mého názoru není nutné tuto sérii přečíst. Spousta věcí je zde znovu vysvětlena, protože se děj vypráví z pohledu tří hrdinů a to v er formě (narozdíl od Percyho). Nicméně, pokud si Percyho přečtete, budete mít lepší přehled o událostech, které jsou v BO zmíněny.

Teď stručně k ději: (POZOR! SPOILERY!!!)

Děj začíná vyprávěním Jasona, který se probudí v autobuse mezi svou "přítelkyní" Piper a nejlepším kamarádem Leem, které ovšem v životě neviděl a nevzpomíná si na ně. Na tomto školním výletě je napadnou nestvůry a oni se dozvídají, že jsou polobohové. Na pomoc jim přijde Annabeth, dcera Athény, kterou již známe z Percyho. Ta je celá nešťastná, protože se ztratil její kluk. Ano, hádáte správně. Ztraceným hrdinou je právě Percy Jackson.
V táboře je Leo označen za syna Héfaista a Piper za dceru Afrodíty. K Jasonovi se nikdo nepřihlásí a to proto, že už označen byl. Proč a kdy ale netuší. Nicméně podle jeho schopností ovládat vzduch a blesky je jasné, že je synem Dia, nebo lépe řečeno Jupitera. Spolu s Piper a Leem se vydává na výpravu za záchranou Héry, bohyně rodinného krbu, která byla unesena. Olymp byl uzavřen a Annabeth dál pokračuje v pátrání po svém ztraceném hrdinovi.
Na výpravě, jak už to tak bývá, zažívají spoustu dobrodružství, setkávají se se spousty bohy a starými hrdiny z legend, s Médeou, Midasem atd a pomalu zjišťují pravdu nejen o tom, co se děje, ale i o tom, kdo je Jason a proč se objevil tehdá v tom autobuse. Blíží se totiž válka, a aby Olympané zvítězili, musí se spojit obě strany polobohů - Řekové a Římané. Proto byl Jason, syn Jupitera, "vyslán" Hérou do řeckého Tábora polokrevných, aby se s nimi spřátelil a pomohl jim kontaktovat svůj tábor římských polobohů. V minulosti totiž tyto dvě větve polobohů válčili na život a na smrt, proto se bohové rozhodli tyto dvě strany oddělit a až do teď o sobě obě strany nevěděli. V závěru knihy se tedy dozvídáme, kde je Percy...a to vám asi docvakne. Ano, je v tom římském táboře, kde má patrně podobný úkol, jako Jason. Víc se ale dozvíme v druhé knize...

Uff, to bylo vyčerpávající. No, na druhou knihu se hoodně těším, protože se opět setkáme s Percym. Chudák, asi si taky nebude na nic vzpomínat a podle Jasonových narážek to tam nebude mít zrovna lehký, zvlášť pokud zjistí, kdo ve skutečnosti je.

Kniha se četla skvěle, když si člověk zvykne na er formu, čte se to samo:) Navíc se zde dozvídáme spoustu nových informací z římské mytologie, což je bezva:) Víc teda prozrazovat nebudu, máte se fakt na co těšit!

KNIHU VÁM POŠLU V ANGLIČTINĚ, pokud byste měl někdo zájem. V češtině jsem ji bohužel ještě nenašla...Písněte na mail (v menu) nebo sem do komentů. V tom případě ale nezapomeňte uvést maila:D Pokud byste to někde česky sehnali (ke stažení zdarma), dejte mi vědět, ať to můžu zpřístupnit i dalším čtenářům:)

Bohové Olympu

4. května 2012 v 17:45 | Ajka |  Knížky
"Po celosvětovém úspěchu Percyho Jacksona začal Rick Riordan v roce 2010 pracovat na nové sérii s názvem Bohové Olympu. Její děj začíná dva měsíce po událostech románu Poslední z bohů a setkáte se v ní s mnoha starými známi. Hlavní role však patří třem zbrusu novým hrdinům, kteří mají částečně božský původ: chlapcům Jasonovi a Leovi a dívce Piper.

Riordan vyslyšel žádosti fanoušků a tentokrát čerpal nejen z řecké, ale i římské mytologie. Po vydání prvního dílu nazvaného Proroctví se v USA zopakoval úspěch Percyho Jacksona, kniha se okamžitě dostala na přední místa žebříčků amerických bestsellerů včetně prestižního žebříčku New York Times, kde dobyla první příčku. Druhý díl The Son of Neptune (Neptunův syn) vyšel v rekordním prvotním nákladu 3 000 000 kusů. Riordan nyní pracuje na dalších dílech, kterých by podobně jako v případě Percyho Jacksona mělo být celkem pět." (percy-jackson.cz)

Fajn, teď nějakej ten můj kec. Založila jse tomu samostatnou rubriku, protože bych se ráda vyjádřila ke všem dílům. Níže proto najdete obsahy a mé recenze k jak jednotlivým dílům, tak potom i odkaz na novinky. Nedivte se, že je tu zatím pouze jedna recenze, další díly ZATÍM nebyly přeloženy do češtiny. Už nebudu zdržovat:) Užijte si to.

~Bohové Olympu: Znamení Athény~
~Bohové Olympu: Sídlo Háda*~
?


* Jedná se o můj překlad